גאדג'ט - אתר הגאדג'טים בישראל - נגנים, דיוידי, סיגריות אלקטרוניות, משחקים, אבזרי ריגול מוצרי האזנה, מסכים, שעונים טלפונים סלולארים, סמארטפון, מערכות ניווט לרכב, ספר אלקטרוני, מחשב נייד גאג'טים חדשים

 

עוד קישורים

כתבות ומאמרים

ספר אלקטרוני ספרים אלקטרוניים


ספר אלקטרוני או ספר דיגיטלי, e-book או eBook הוא ספר המוגש לקורא בצורה דיגיטלית, כקובץ הנקרא במחשב או  קורא ספרים דיגטלי לקריאת ספרים כאלה. יש המבחינים בין ספר דיגיטלי, שהוא ספר הנמצא בפורמט דיגיטלי (כלומר כקובץ מחשב), ובין ספר אלקטרוני (או קורא אלקטרוני), שהוא מכשיר ייעודי להצגת ספרים דיגיטליים .

המתנגדים לטכנולוגיה טוענים שלעולם לא יהיה ניתן להחליף את ריח הספר, תחושת הדפדוף וכדומה, ושנוחות הקריאה מאמצעים אלקטרוניים ירודה יחסית לקריאה מנייר, ושעקב כך יפחת משמעותית נפח הקריאה העולמי. המצדדים בטכנולוגיה זו טוענים שמדובר במהפכה הגדולה ביותר אחר מהפכת הדפוס, שמשמעותה שכל אדם יוכל לטלטל איתו בכל עת עשרות אלפי כותרי ספרים ולהיות נגיש לתוכנם הן באמצעות דפדוף והן באמצעות חיפוש. מעבר לכך שמדובר בטכנולוגיה ירוקה שתמנע כריתת עצים רבים, במיוחד בתחום העיתונאות, שם מה שהודפס מתיישן כבר למחרת, מעבר מלא לטכנולוגיה זו ודילוג על תהליך ההדפסה יוריד את עלות ההפקה של עיתונים וספרים.

בעקרון כל מחשב יכול לשמש ספר אלקטרוני לכל דבר אך גם מחשב כף יד PDA. כיום, לרוב מחשבי כף היד יש תוכנה לקריאת קבצי PDF. הבעיה היא שהמכשירים האלה קטנים מאוד ולא נוח לקרוא מהם. בעיה נוספת היא אורך חיי הסוללה – מכשיר כף יד מסוגל לפעול כשעתיים לפני שצריך לטעון אותו. גם נגן MP3 או טלפון סלולרי יכול לעשות את העבודה, אבל המסכים שלהם אפילו יותר קטנים ממסך של מחשב כף יד.
במכשיר היעודי - ספר אלקטרוני, בעלי מסך שחור לבן, התצוגה נראית כמו דף נייר מודפס. והוא צורך חשמל במידה מועטה שמאפשרת לספר אלקטרוני שכזה להחזיק ימים רבים ללא טעינה.
יתכן ובעתיד בתי הספר יאמצו את הרעיון כדי להקל על גבי הילדים שסוחבים משאות כבדים כל כך בכל יום.

להפצת ספרים אלקטרוניים משמשים פורמטים אחדים:
PDF: פורמט שיתרונו בדמיון הרב שלו, יחסית לפורמטים האחרים, לזה של נייר מודפס, משום שהצגתו אחידה ונאמנה למקור, וכמעט אינה מושפעת מהעדפות של המשתמש.
ePub: פורמט סטנדרטי, חופשי ופתוח שנוצר על ידי הפורום הבינלאומי להפצה דיגיטלית (IDPF). הפורמט הזה תוכנן עבור תוכן גמיש, כלומר הטקסט מתאים את עצמו למסך הספציפי עליו הוא נקרא ומושפע מהעדפות של המשתמש.
DjVu: פורמט המיועד לאכסון טקסט סרוק, ומתאפיין ביחס איכות/גודל־קובץ טוב בהשוואה לפורמטים אחרים.
HTML: הפורמט הסטנדרטי של דפי אינטרנט.
DOC: מסמכים שנוצרו באמצעות מעבד התמלילים Word. החסרונות העיקריים של פורמט זה הם היותו פורמט קנייני התלוי ביצרן יחיד, והעדר תאימות בין גרסאות שונות של הפורמט ובין גרסאות שונות של תוכנת 'Word'. אז אם יש לך במגירה יצירה שרק מחכה לראות אור כמו עבודה שכתבת באוניברסיטה או אוסף שירים, מתכונים או נאומים לטכסים וארועים זאת דרך נפלאה לפרסמם.

 יתרונו הגדול של קורא ספרים אלקטרוני הוא בחיסכון במקום האחסון, בבניית ספריות נוחה, ובאפשרויות החיפוש והאיתור המתקדמות. יתרון נוסף על פני הספר המודפס שהוא יכול להכיל גם קבצי וידאו, קבצי אודיו (שמע) וקישורים (לינקים).
 

 

כיום, ברשת האינטרנט קיימים מיליוני ספרים אלקטרוניים, הספרים כתובים במגוון שפות ובנושאים שונים בכל ז'אנר ספרותי כגון: רומן, שירה, מדע בדיוני, בעיקר ספרי הדרכה, ספרי העשרה, ספרי צילום ועוד. הספרים מפורסמים באינטרנט באמצעות חברות הוצאה לאור, באתרי אינטרנט בתשלום או בחינם. גודל המסך אינו הבעיה היחידה כשמנסים לקרוא ממסכים קטנים במיוחד. רוב המסכים הקטנים הם בעלי יחס ניגודיות נמוך, שלטווח ארוך עלול לגרום לטשטוש ראיה ועייפות. אם אין לכם תנאים אופטימליים, הקריאה תהיה קשה ולפעמים בלתי אפשרית.
למי שמחפש עבודה מהבית או הכנסה נוספת ללא השקעה גדולה יכול לעסוק בכתיבת ספר אלקטרוני ופרסומם ברשת בתשלום אם הוא בעל ידע יחודי ששווה השקעה מצד הקורא.