גאדג'ט - אתר הגאדג'טים בישראל - נגנים, דיוידי, סיגריות אלקטרוניות, משחקים, אבזרי ריגול מוצרי האזנה, מסכים, שעונים טלפונים סלולארים, סמארטפון, מערכות ניווט לרכב, ספר אלקטרוני, מחשב נייד גאג'טים חדשים  

עוד קישורים

כתבות ומאמריםמצלמה דיגיטלית צילום דיגיטלי מצלמות דיגיטליות


מצלמות דיגיטליות נבדלות זו מזו בסוג ובגודל החיישן האיכות עולה ככל שגודל החיישן עולה אפילו באותה רזולוציה, כמו כן נבדלות באיכות העדשה (בדרך כלל עדשות איכותיות של חברות ידועות, יתנו תוצאות טובות יותר). כמו כן נסדלות במעבד ה-DSP, (שיוצר את התמונה הדיגטלית), ובאלגוריתמים שונים העוסקים בבקרת החדות והצבעים של התמונה .


צילום מקרו

צילום מאקרו הוא צילום שבו האובייקט המצולם יוקרן ביחס 1:1 על החיישן. כלומר, אם הצלם מצלם חרק בגודל 0.5 ס"מ העדשה תקרין את התמונה על הפילם או החיישן כך שאם נמדוד עליהם את גודל התמונה גם היא תהיה 0.5 ס"מ. צילומי מאקרו משמשים בדרך כלל לצילום פרחים או חרקים, אך יכולים לשמש לצילום כל דבר. מאקרו "אמיתי" ניתן לצלם רק במצלמות SLR או DSLR.


מצלמות בטלפון סלולרי

 מצלמות סלולר הן מצלמות שמצורפות למכשירי  טלפון סלולרי ואיכותן מתקרבת לאיכות מצלמות הכיס. מאופיינות בעדשה קטנה, חיישן זעיר וללא זום. בשנים האחרונות, רובן בעלות רזולציה של 3-5 מגה פיקסל, ברוב המצלמות מסוג זה ניתן לצלם וידאו ברזולוציה נמוכה. בדרך כלל המצלמות מגיעות עם תכונות שונות כמו מצבי צילום שונים, טיימר פנימי, צילומים אומנותיים וצילום פנורמי, וקיימת בהן אופטימיזציה לתנאי השטח. בחלק יש מקלט GPS ופלאש קסנון, אך רובן לא מגיעות עם זום כלשהו. במכשירים עם מסך מגע, ממשק זה תורם לידידותיות בהפעלת המצלמה. יתרונן הוא הנגישות והזמינות התפעולית הגבוהה שלהן, עקב העובדה שהן כטלפון סלולרי נלקחות לכל מקום, ואפשר להפעילן במהירות ללא כל הכנות, בלחיצה על כפתור אחד.

אביזרים למצלמה דיגיטלית

עם רכישת מצלמה חדשה מקבלים בדרך כלל בקיט גם ציוד נלווה (כבלים הנחוצים כדי לחבר את המצלמה למחשב או לטלוויזיה ומטען במידת הצורך). לעיתים החברה תספק גם כרטיס
זיכרון במתנה ואולי גם תיק נשיאה.
האביזרים שאולי תצטרך לקנות בנוסף הם : כרטיסי זיכרון, תיק צילום, מטען / סוללות רזרביות, חצובות מצלמה, פלאש למצלמה, עדשות מצלמה.

טיפים לצילום  איכותי

להקפיד לצלם בתאורה איכותית כשהצלמה מונחת על חצובה בכדי למנוע טשטוש, שיבלוט יותר בתמונות גדולות.

טיפ לקניה חכמה

למרות שהמחירים בארץ אינם נמוכים, לעומת המחירים בחו"ל. הקניה בארץ כדאית. היות ואתם מקבלים גם אחריות. בדקו: לכמה זמן האחריות, מה היא כוללת, מי ה"אבא" של המצלמה בארץ והאם הוא אמין. עדיף לשלם מעט יותר ולא להתקע עם מצלמה שבזמן קלקול, יותר זול לקנות חדשה מאשר למסור אותה לתיקון.
 

בחירה נכונה של מצלמה

הגדר לעצמך לאילו שימושים מיועדת המצלמה וכמה כסף הקצבת לרכישה, לצילום בתנועה, מומלץ לבחור מצלמה בעלת מהירת תגובה, אשר מיועדת למצבי תנועה וספורט. לעומת זאת לצילומי לילה, נבחר במצלמה עם יכולות צילום טובות בסביבות חשוכות יחסית. מצלמות עדינות, לא מתאימות לצילומי שטח בתנאים קשים. לכן חשוב לבחור במצלמה עם גוף מתאים (חזק, חלש, גדול או קטן), בהתאם לשימושים המרכזיים שלכם והציפיות שלכם מאותה מצלמה דיגיטלית. מאפיינים טכניים של המצלמה יקבעו את איכות התמונה ומחירה. כמות הפיקסלים, סוג העדשה, גודל כרטיס הזיכרון, גודל המצלמה, הזום הדיגיטלי . אם אתם נוסעים לטיול ארוך בחו"ל, אין צורך להשקיע במצלמה שסיכוי הגניבה/אבדה/הרס שלה גבוהים. לרוב תצלמו במצב צילום אוטומטי היות ואינכם בקיאים במצבי הצילום המתקדמים האם המצלמה תכלול מיצב תמונה (זה מייקר את מחירה) והיכן מיקומו של מייצבי תמונה - בחיישן או בעדשה. ככל שכמות בפיקסלים במצלמה גדלה, כך גדל נפח התמונה והמקום שהיא תתפוס בזיכרון וכך גדלה איכות הצילום והתמונה שתצא תהיה חדה וברורה יותר. הפיקסלים הם הנקודות שמרכיבות את התמונה. החיישן במצלמה נחשב לעין שעליה מוטלת הדמות המוארת אותה מצלמים. יש חיישן מסוג ccd וחיישן מסוג cmos ככל שהחיישן במצלמת התמונות הדיגיטליות גדול יותר כך התמונה תהיה חדה וברורה יותר. במצלמות החובבניות יש יכולת לצלם בהפרדה של כ - 1024 על 768 פיקסלים. תמונה כזו  מתאימה להצגה על דף A4.יש לזכור כי גם בהפרדה כזו היא באיכות נמוכה. תמונה בהפרדה של 1024 על 768 תופסת נפח של כ - 2.5 מגה בייט בצורה טבעית, וכ – 200 קילובייט בצורת קובץ JPG דחוס.

 
מצלמות מקצועיות
מצלמת SLR היא מצלמה מקצועית בעלת מראות בתוך המצלמה המאפשרות שיקוף / רפלקס של הדמות המולמת כך שהצלם יכול לראות מראש כיצד התמונה תיראה עוד לפני פעולת הצילום. מצלמות SLR הן גדולות יותר ומצלמות באופן איכותי יותר עם דגש על קומפוזיציית צבעים נכונה. בעוד שהמצלמות תמונות דיגיטליות הקומפקטיות קטנות מאוד בגודלן ונכנסות בקלות לכיס המכנס בזמן הטיול או באופן שגרתי כדאי להחליט האם איכות התמונה עדיפה או נוחות הסחיבה. זום אופטי הוא הזום שנוצר כתוצאה ממשחקי מיקום של העדשה ואיכותו רבה יותר מהזום הנוצר בעזרת הזום הדיגיטלי שתפקידו להגדיל את גודל הפיקסלים אשר מתרחקים זה מזה ולמעשה פוגעים בחדות ואיכות התמונה, מומלץ לשים דגש לנושא הזום האופטי ולרכוש מצלמה בעלת זום אופטי גדול ככל האפשר. ניתן למצוא מצלמות עם זום אופטי X3, זום אופטי X8, זום אופטי X12 ועוד. מהירות צמצם גבוהה יותר תורמת לאיכות התמונה, מהירות הצילום , מהירות הפוקוס ועוד. קיימות מצלמות חצי מקצועיות - מעין פשרה בין מצלמות מקצועיות ומצלמות קומפקטיות. העדשה מאפשרת זום גבוה יותר מאשר הקומפקטיות ובד"כ יותר דומה בגודלה למצלמת רפלקס.